Chcete pořizovat vlastní bydlení?

·         Hypotéku nenabízí každá banky, proto je potřeba si nejprve prověřit banky, kterých uvažujete. Možná třeba právě banka, kterou považujete za hlavní, tento druh financování bydlení nenabízí a budete muset hledat jinou, která se vám bude zdát vhodná a nabídne vám vhodné podmínky. Také se může stát, že vaše banka pro vás nebude mít tak dobrou nabídku, jako banka jiná. To všechno je potřeba zvažovat ještě před zahájením celé budoucí operace.
procentní podíl.png
·         Nikdo vám asi zdarma žádné bydlení neposkytl, a tak hledáte nějaké náhradní řešení. Pravděpodobně také nemáte našetřeno dostatečně na pořízení vlastního bydlení. Toto řešení je samozřejmě velmi spolehlivou variantou, jak bydlení získat, ale lze ho využít prioritně nejen jako prostředek pro získání bydlení, ale také jako zajímavý druh investice, kdy vám pak z pronájmu půjdou také nějaké peníze. Je potřeba si toto promyslet předem, aby vám banka mohla případně ušít řešení na míru.
·         Pokud jste se doteď domnívali, že hypotéka je určena čistě na pořízení nemovitosti, možná vás překvapí, že tomu tak není. Takový úvěr je totiž poskytován klidně k pořízení čehokoli chcete, pokud ho budete mít zajištěný nemovitostí. A v tom je ten vtip. Pokud uvažujete o koupi, rekonstrukci, přestavbě či přestavbě nemovitosti nebo dokonce o refinancování již existující půjčky tohoto typu, určitě budete mít u banky výhodnější podmínky, než když budete tento druh úvěru využívat například ke splácení jiného nevýhodného úvěru.
držení klíče.jpg
·         Podle předpisů by banka měla půjčit na pořízení nemovitosti maximálně 70 % z hodnoty nemovitosti. Běžná praxe v posledních letech však byla taková, že banky půjčovali klidně i 100% hypotéky. Člověk tedy nemusel mít naspořeno, kromě pár desítek tisíc na zřizovací poplatky, prakticky nic. Nyní ale od roku 2017 zásahem České národní banky opravdu poskytování úvěru na více než 80 % z hodnoty nemovitosti muselo být omezeno. Je tedy nutné, abyste měli minimálně 30 % hodnoty nemovitosti naspořeno ještě před tím, než vyrazíte do banky žádat o tento finanční produkt.