Stoprocentní hypotéka je již minulostí

Od roku 2016, tedy konkrétně od října, platí na základě novely, že banky neposkytují stoprocentní hypotéky.
Musíte mít k dispozici minimálně 10 procent?
Ano.To znamená, že pokud uvažujete o hypotéce, musíte mít v tuto chvíli našetřeno minimálně deset procent ze zástavní hodnoty nemovitosti. A to je ještě opravdu ta nejmenší částka a banky mohou poskytovat hypotéky, kdy máte k ruce deset procent jen malé části poskytovaných úvěrů a hypoték.
peníze za prasátkem
Musíte mít našetřeno vyloženě v hotovosti či na účtu?
Ne.Nemusíte. Pokud žádáte o hypotéku, nemusíte mít peníze fyzicky k dispozici a ani je nemusíte mít našetřeny na účtu. I když je to ta nejlepší variantou. Druhou možností, jak získat těchto minimálně deset procent, doporučujeme tedy dvacet, je, že si vezmete úvěr ze stavebního spoření či jiný spotřebitelský úvěr nebo bezúčelovou půjčku.
Zvyšují se tím výdaje?
Ano.Vaše měsíční výdaje se pak zvýší o splátku tohoto úvěru. Tedy v momentě, kdy banka bude zadávat do svých kalkulaček váš případ, zda tedy, že máte k dispozici nějakých těch deset procent z celkové zástavní hodnoty nemovitosti, že máte tedy takové a makové příjmy a kromě dalších výdajů, které jste dokládali, vám ještě navýší tyto výdaje o měsíční splátku tohoto úvěru.
Bude řešením hypotéka bez dokládání příjmů?
Ne.Pravděpodobně vám nyní již takovou možnost v bance ani nenabídnou. V souvislosti s novelou o spotřebitelských úvěrech z prosince 2016 banky přestaly tuto možnost nabízet. Pokud už by vám ji nabídli, pravděpodobná výše úrokové sazby na vaší hypotéce pak bude kolem čtyři procent, což je dvojnásobek aktuálních výší sazeb. Ke všemu by vám pak ale pravděpodobně nestačilo ani těch vašich dvacet procent, ale banka, která by vám tento hypotéční úvěr nabízela, by po vás chtěla kolem padesáti procent.
svítící číslo
Jste-li mladým čtenářem kolem dvaceti let, vězte, že již v tuto chvíli byste si na vlastní bydlení měli začít spořit, protože kolem třiceti let i na vás přijde touha bydlet samostatně a ve svém a tedy bude dobře, když budete mít našetřeny nějaké úspory